Sojusz Lewicy Demokratycznej

image_intro_alt

100- lecie praw wyborczych kobiet

W piątek, 18 maja w sali koncertowej dawnego kina MUZA w Sosnowcu odbył się V Kongres Kobiet Województwa Śląskiego w Stulecie Praw Kobiet. Kongres ten nastąpił pod hasłem NIEPODLEGŁE! Byłyśmy, jesteśmy, będziemy!, a patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Śląskiego oraz Prezydent Sosnowca. Na kongresie, który skupił około 500 osób, zarówno kobiet jak i mężczyzn nie zabrakło znanych profesorek uniwersyteckich, polityczek, pisarek, artystek i wielu, wielu ciekawych gości i osobowości z naszego województwa oraz stolicy kraju. Wspaniały wykład wygłosiła prof. Małgorzata Fuszara pod znamiennym tytułem "Chcemy wszystkich praw ! Całego życia!" oraz pisarka Sylwia Chutnik. O historii uzyskania praw wyborczych przez kobiety oraz o Ślązaczkach na Szlaku Kobiet mówiły dr H. Sobańska oraz A. Bednarz, K. Osadnik, J. Sekuła i M. Tkacz Janik.  Kongres zakończyła projekcja filmu "Boski porządek" w reż. P. B. Volpe.

Znamienne jest, że szlak kobiet siemianowickich, wspólnie z autorką tej notatki chciał tworzyć Krystian Hadasz, dyrektor Muzeum Miejskiego, który nagle, przedwcześnie zmarł. Niemniej, myślę, że taki szlak powstanie, a nazwiska tak znamienitych siemianowiczanek jak:

1. Maria Kujawska - lek. med. działaczka plebiscytowa, posłanka do Sejmu Śl. 1930 -35.

2. Zofia Kirkor - Kiedroniowa - żona inż. Józefa Kiedronia - ministra przem. i handlu w 1923-24, mieszkała w siemianowickim pałacu wraz z mężem,

3. Józefa Olszewiczowa z Oderfeldów - matka Anny Szaneckiej, organizatorka Towarzystwa Popierania Przemysłu Ludowego, 

4. Anna Szanecka - córka Wacława Olszewicza (naczelnika Wydz. Ekonomicznego Ministerstwa Spraw Zagran. w latach 20.XXw).

5. Wanda Stęślicka - Mydlarska - antropolog, profesor uniwersytetów w Poznaniu i Toruniu krewna Ewy Piaskowskiej (która niedawno gościła z wykładem w Willi Fitznera)

6. Halina Steslicka - corka Jana Nepomucena, dyrygentka Chóru Chopin, posłanka na Sejm RP w latach 1922-25

7. Natalia Kot-Wala - brązowa medalistka na olimpiadzie w  Melbourne w 1956 

8.Wanda Malwina Donnersmarck - żona Hugona II Donersmarcka - znana z działalności charytatywnej przy parafii św. Krzyża 

9.Laura Donnersmarck - żona Hugona I Donnersmarcka - założyciela huty Laura 

10. Anna Musiałowa - działaczka patriot. i plebiscytowa

11. Marta Straszna, aktorka filmów Kazimierza Kutza oraz Ruta Kubac

12. Barbara Blida- polityczka, ministra 

nigdy nie zostaną zapomniane.

Małgorzata Groniewska

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Sojusz Lewicy Demokratycznej przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością SLD, w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Sojusz Lewicy Demokratycznej, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem