Sojusz Lewicy Demokratycznej

Do Rady Powiatu Legionowskiego IV kadencji. W imieniu Powiatowej Organizacji Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Legionowie apelujemy o nie przyjmowanie uchwały w sprawie nowego podziału na okręgi wyborcze do Rady Powiatu Legionowskiego.

 

W przedłożonym Państwu projekcie uchwały zaproponowany sposób podziału na okręgi 3,5 i 6 mandatowe jest skrajnie nieuczciwy, i ma charakter wypaczający wolę wyborców.

W okręgach 5 i 6 mandatowych rozdział mandatów jest z natury rzeczy bardziej sprawiedliwy, wynika to z tego, że dzięki temu, że mandatów jest więcej, łatwiej jest odwzorować w proporcjonalny sposób wolę wyborców. Niezagospodarowanych głosów niebiorących udziału w akcie wyborczym (niewykorzystanych jest stosunkowo mało). W dużym okręgu, mogą dostać się do Rady Powiatu mniejsze ugrupowania, dzięki czemu w Radzie mają szanse być reprezentowane interesy całej naszej społeczności.

W wypadku małego 3 mandatowego okręgu trudno jest odzwierciedlić w proporcjonalny sposób wolę wyborców, gdyż duża ilość głosów nie jest brana pod uwagę przy podziale mandatów. Przykładem jak bardzo ta propozycja ma charakter wypaczający głosowanie wyborców jest następująca symulacja: organizacje kolejno zdobywają 13% głosów, 12%, 11%, i kolejne 7 organizacji zdobywa po 8%-10% głosów. Mandaty otrzymują tylko pierwsze 3 organizacje a 64% głosów wyborców nie jest brane pod uwagę. Reprezentację wybiera zatem tylko 36% wyborców.

Poprzez określenie zasad zamiany głosów na mandaty można tak przekładać obiektywną wolę wyborczą aby pasowało to tym którzy te zasady ustalają. Mówiąc wprost można sztucznie wyeliminować niewygodne ugrupowania i ludzi. Mamy wrażenie, że w tym wypadku o to chodzi!!!

Wybór sposobu przekładania woli wyborców na mandaty powinien być umową społeczną, w której wszyscy będą znali obowiązujące zasady. Przedłożona propozycja podziału na okręgi wyborcze w ostatnim momencie tuż przed wyborami nie gwarantuje, że wszyscy będą te zasady znać. Spowoduje to, że w najbliższych wyborach wyborcy zostaną zaskoczeni tym, że ich głosy i ich kandydaci zostaną „sztucznie” wyeliminowani!

Metoda przeliczania głosów na mandaty w naturalny sposób determinuje zachowania uczestników wyborów. W okręgach z dużą ilością mandatów wyborca wie, że jego głos nie zostanie zmarnowany ( nie przepadnie) i głosuje pozytywnie na program, na człowieka bo wie, że jego reprezentant ma szanse być w Radzie i będzie realizował program na który on głosował - w najgorszym razie będzie w opozycji i będzie kontrolował władzę. W przypadku okręgów z małą ilością mandatów, bardzo często wyborca mając świadomość małej siły swojego głosu w ogóle nie idzie głosować.

Propozycja zmiany okręgów wyborczych nie została skonsultowana społecznie, i jest wprowadzana właściwie w ostatnim prawnie dozwolonym terminie - na pięć minut przed wyborami. Dodatkowo proponowany kształt okręgów powoduje to, że wyborcy nie będą traktowani na terenie powiatu tak samo, jedni będą mieli szanse na swoją reprezentację w 5,6 mandatowych okręgach, a inni nie - co jest krzywdzące dla interesów Mieszkańców Powiatu Legionowskiego a także złamaniem podstawowej zasady demokracji gdzie głos każdego powinien być traktowany tak samo.

W związku z tym apelujemy do Radnych Powiatu Legionowskiego IV Kadencji o odrzucenie tej Uchwały.

W imieniu Rady Powiatowej Sojuszu Lewicy Demokratycznej

Przewodniczący Rady Powiatowej
Konrad Doroszkiewicz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Sojusz Lewicy Demokratycznej przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością SLD, w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Sojusz Lewicy Demokratycznej, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem